Profilaktyka otyłości i chorób stawów u dzieci

W naszym społeczeństwie przyjęło się, że dziecko musi dobrze wyglądać, wtedy na pewno jest dobrze odżywione i zdrowe. Czy naprawdę tak jest? Nie.

Według WHO 155mln dzieci w wieku szkolnym na świecie ma nadwagę lub jest otyła z czego 22mln to dzieci poniżej 5 roku życia. Niedożywienie kojarzy nam się z wychudzoną sylwetką, wystającymi kośćmi i bladą twarzą. Nic bardziej mylnego. Osoby z nadwagą lub otyłością mają taką samą szansę na niedobory składników odżywczych, ponieważ ich dieta bardzo często jest bogata w kalorie ale uboga w wartościowe witaminy i minerały.

Wartość kaloryczna nie jest równoznaczna z wartością odżywczą. Dobrym przykładem jest wapń w diecie dziecka- jest to pierwiastek niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania rozwijającego się układu kostnego dziecka. Nadmiar produktów wysoko przetworzonych, ubogich w składniki odżywcze, w diecie najmłodszych przyczynia się do wzrostu zachorowań na osteoporozę już w wieku dziecięcym! Ponadto, komórki budujące tkankę tłuszczową namnażają się do 3 roku życia, im więcej wytworzy się ich w organizmie malucha, tym większa szansa na otyłość w przyszłości, dlatego tak ważne jest przysłowiowe pierwsze „1000 dni życia”. Jeśli będziemy karmić nasze maluchy bogatokalorycznymi produktami, które nie mają potrzebnych witamin i minerałów – narażamy nasze dziecko na choroby oraz zwiększamy jego szansę na otyłość w późniejszych latach.

Please follow and like us:

Autor: Agnieszka Dąbek - dietetyk

Agnieszka Dąbek - dietetyk
Jestem dietetykiem, absolwentką Collegium Medicum UJ. Aktualnie kontynuuje studia magisterskie na tej samej uczelni, dodatkowo studiuję psychologię. Uwielbiam gotować, a diety są moją pasją od dawna. Najbardziej interesuje mnie oś jelitowa-mózgowa i negatywne działanie stresu na układ pokarmowy.